Scottish Event Awards 2011 winners announced
This year's winners of the Scottish Event Awards have been revealed, with Paul Bush, chief operating officer for Event Scotland being named as Event Professional of the Year.
Bush's award was decided by an online public poll which saw him receive the largest number of votes.
Other winners on the evening included The Enchanted Forest: Force of Nature which took the Events Grand Prix, Appetite Direct Event Caterer which won the Event Services Grand Prix, and Intelligent Sport UK Challenge, which was named as the Best Corporate Event.
The awards were handed out at a ceremony at the Edinburgh Corn Exchange venue.
The full list of winners can be viewed below.
Scottish Event Awards 2011 – Results
Event Management Grand Prix
The Enchanted Forest: Force of Nature
For Perthshire Big Tree Country
By Highland Perthshire Community Interest Company
Credited Individuals: Derek Allan, Ronnie McConnell and Simon Wilkinson
Event Services Grand Prix
Appetite Direct Event Caterer
By Appetite Direct Ltd
Credited Individuals: Nigel Kennedy and Briana Galloway
Chairman’s Award
Na Mo Chuid Aodaich
By Proiseact nan Ealan
Credited Individuals: Marisa MacDonald, Norma MacSween and Calum MacLean
Event Professional of the Year
AWARD
Paul Bush, EventScotland
NOMINATION
Martin Jack, Think Different Events
NOMINATION
Sera Miller, Material
NOMINATION
Susan Mathieson, Event Consultants Scotland
Business to Business Events
Best Corporate Event
AWARD
Intelligent Sport UK Challenge
By IMG Challenger World
Credited Individuals: Amy Whiteley, Ollie Knights, Ellie Pettit, Julia Warne, Terrie Twyman, Chris Travers
NOMINATION
Corporate Hospitality at the 2010 Royal Automobile Club Motor Sports Association Rally of Scotland
By Matchpoint
Credited Individuals: Hospitality Management: Jim Harding, Donna McKay, Emma Hepplewhite
RACMSA Rally of Scotland: Andrew Coe, Fiona Harding, Photos: IRC Series.com and EKOS Report: EventScotland
Leisure/Consumer
Best Cultural Event
AWARD
The Enchanted Forest: Force of Nature
For Perthshire Big Tree Country
By Highland Perthshire Community Interest Group
Credited Individuals: Derek Allan, Ronnie McConnell and Simon Wilkinson
COMMENDATION
Ingr3dients
For The Ubiquitous Chip
By UZ Arts
Credited Individuals: Debs Norton, Alasdair Gray and Martin Gray
NOMINATION
Edinburgh's Hogmanay 2010/11
For The City of Edinburgh Council
By Unique Events
Credited Individuals: Pete Irvine - EH2010/11 Artistic Director, Penny Dougherty - EH2010/11 Project Manager, David Waddell - CEC Senior Events officer and Alan Thomson - EH2010/11 Communications Manager
Best Sports Event
AWARD
Archery World Cup Final
For FITA
By The City of Edinburgh Council
Credited Individuals: David Wardrop
COMMENDATION
IFSC World Youth Climbing Championships
By national Climbing Arena
Credited Individuals: Nicola White
COMMENDATION
freshnlo Pedal for Scotland 2010
By Cycling Scotland
Credited Individuals: Andrew Pankhurst and Ian Aitken
Business to Business or Leisure/Consumer
Best Awards Scheme
AWARD
The Cherries Awards 2010
By cushydoos Ltd
Credited Individuals: Karen Reid and Lucy Thomson
Best In-house Event
AWARD
Bauer Radio Scotland – Clyde 1’s ‘Live on Location’
By Bauer Radio Scotland
Credited Individuals: Stuart Duncan - Head of Brand & Marketing Scotland, Bauer Media
Christine Hobbs - Marketing Team Scotland and Bauer Media Duncan Leven - PD, Clyde 1 & 2
COMMENDATION
Edinburgh Wedding Fair
By Edinburgh Corn Exchange
Credited Individuals: Scott Snedden, Venue Manager, Edinburgh Corn Exchange
Amanda Wrathall, Sales & Marketing Manager and Edinburgh Corn Exchange
Amy Roberston, Edinburgh Corn Exchange, Scottish Wedding Directory and Forth One
Best Large Event
AWARD
Glasgow Film Festival 2011
By Glasgow Film Festival
Credited Individuals: Allison Gardner – CoDirector, Seonaid Daly – Producer, Liana Marletta – Development and Jen Davies - Marketing Manager
COMMENDATION
The Enchanted Forest: Force of Nature
For Perthshire Big Tree Country
By Highland Perthshire Community Interest Company
Credited Individuals: Derek Allan, Karen Aycan and Graham Brown
COMMENDATION
Edinburgh's Christmas
By City of Edinburgh Council
Credited Individuals: Paul Philip, City of Edinburgh Council, Nickie Gott, Event Producer, She's Gott It!
Stephanie Povey Sponsorship & Marketing, She's Gott It!, Jacqui Wallace, Christmas Project Manager She's Gott It! And Event Team, She's Gott It!
Best Small Event
AWARD
Na Mo Chuid Aodaich
By Proiseact nan Ealan
Credited Individuals: Marisa MacDonald, Norma MacSween and Calum MacLean
Best Large Festival
AWARD
Hebridean Celtic Festival 2010
By Hebridean Celtic Festival Trust
Credited Individuals: Murdo Maclennan (Chairman), Martin Jones (Finance Director), Sharon Mackinnon (Board Member) and Caroline Maclennan (Festival Director)
COMMENDATION
Celtic Connections Festival 2011
By Celtic Connections Festival
Credited Individuals: Jade Hewat, Celtic Connections Festival Manager and Donald Shaw, Artistic Director
NOMINATION
Edinburgh's Hogmanay 2010/11
By City of Edinburgh Council
Credited Individuals: Pete Irvine - EH2010/11 Artistic Director, Penny Dougherty - EH2010/11 Project Manager, David Waddell - CEC Senior Events officer and Alan Thomson - EH2010/11 Communications Manager
Supplier Awards
Best Large Hotel/Venue
AWARD
Best Large Venue - Edinburgh Corn Exchange
By Edinburgh Corn Exchange
Credited Individuals: Paul Demarco - Managing Director, Edinburgh Corn Exchange, Scott Snedden - Venue Manager, Edinburgh Corn Exchange and Amanda Wrathall - Sales & Marketing Manager, Edinburgh Corn Exchange
NOMINATION
SECC - Best Large Venue
By SECC
Credited Individuals: John Sharkey - Group Chief Executive and Ben Goedegebuure - Director of Sales
Best Medium Hotel/Venue
AWARD
Best Medium Hotel/Venue
For Perth Concert Hall
By Horsecross Arts
Credited Individuals: Michaela Ruff, Ben Jeffries and Jane Spiers
COMMENDATION
Best Medium Hotel
By Radisson Blu Hotel Glasgow
Credited Individuals: Graeme Gibson
Best Small Hotel/Venue
AWARD
Ghillie Dhu - A Truly Memorable Event Experience
By Ghillie Dhu
Credited Individuals: Lisa Fleming - Deputy General Manager, Stuart Thom - General Manager and
James Brown - Business Development Manager
COMMENDATION
IET Glasgow: Teacher Building - Best Small Venue Scotland
By IET Glasgow: Teacher Building
Credited Individuals: Justin Livesey
NOMINATION
Hotel Du Vin
By Hotel Du Vin at One Devonshire Gardens
Credited Individuals: Shona Ferguson
Best Unusual Venue
AWARD
House for an Art Lover - Best Unusual Venue
By House of an Art Lover
Credited Individuals: Gillian Currie, James Rushford, Fiona Sanderson and Robert Ward
NOMINATION
The Royal College of Physicians Edinburgh - Best Unusual Venue Entry 2011
By The Royal College of Physicians Edinburgh
Credited Individuals: Amy Fulton, Stacey Fotheringhame, Lorraine Deane and Lucy Baillie
NOMINATION
Ghillie Dhu - A Truly Memorable Event Experience
By Ghillie Dhu
Credited Individuals: Lisa Fleming - Deputy General Manager, Stuart Thom - General Manager and
James Brown - Business Development Manager
Best Caterer
AWARD
Appetite Direct Event Caterer
By Appetite Direct
Credited Individuals: Nigel Kennedy and Briana Galloway
COMMENDATION
Best Caterer - Prestige Scotland
By Prestige Scotland
NOMINATION
Saltire Hospitality entry for Best Caterer
By Saltire Hospitality
Credited Individuals: David Peters
Best Technical Services/Production Company
AWARD
Best event services Supplier 2011
By Big House Events Ltd
Credited Individuals: Ewen Anderson and Stuart Nairn
Best Event Services Supplier
AWARD
Best Event Designers
By Event Den
Credited Individuals: Zsa Zsa Munro - Director
NOMINATION
Diamond Event Services Delivering Scotland’s Events
By Diamond Event Services
Credited Individuals: Annie Pugh
NOMINATION
21CC Fireworks
Credited Individuals: Geoff Crow
Event Marketing Skills Awards
Best Marketing Strategy
AWARD
Bauer Radio Scotland – Clyde 1’s ‘Live on Location’
By Bauer Radio Scotland
Credited Individuals: Stuart Duncan - Head of Brand & Marketing Scotland, Bauer Media
Christine Hobbs - Marketing Team Scotland and Bauer Media Duncan Leven - PD, Clyde 1 & 2
COMMENDATION
Marketing the Royal Deeside Larder Food Events
For Royal Deeside and The Cairngorms DMO
By Tricker PR
Credited Individuals: Claire McCabe, Nial Chapman and Beverley Tricker
COMMENDATION
Dundee Degree Show 2011
By Duncan of Jordanstone College of Art & Design
Credited Individuals: Thomas Inns Dean, DJCAD, Rebecca Leiper School Secretary and budget holder, Exhibitions Department: Sophia Hao, Curator. Laura Simpson, Assistant Curator,
Andrew Dodds, Technician, Daniel Hill, Technical Manager Programme Leaders and technicians, Mhari MacDonald, Marketing & Recruitment Officer, Daniel Cassidy Web Developer, Jamie Eason & Malcolm Finnie Computer Support Specialists, Carly Leiper Marketing Assistant and Receptionist, Andrea Mason Designer, University of Dundee and Estates and Buildings, University of Dundee
NOMINATION
freshnlo Pedal for Scotland 2010
By Cycling Scotland
Credited Individuals: Andrew Pankhurst and Ian Aitken
Best PR Strategy
AWARD
Flash Football
For Tennent's
By Material
Credited Individuals: Greg McEwan and Kevin McQuillan
NOMINATION
Marketing the Royal Deeside Larder Food Events
For Royal Deeside and The Cairngorms DMO
By Tricker Pr
Credited Individuals: Claire McCabe, Nial Chapman and Beverley Tricker
Best Use of Sponsorship
AWARD
freshnlo Pedal for Scotland 2010
By Cycling Scotland
Credited Individuals: Andrew Pankhurst, Ian Aitken, Gary Mills and Nicola Yates
Other
The Green Award
AWARD
The Green Award
By Radisson Blu Hotel Glasgow
Credited Individuals: Graeme Gibson
NOMINATION
IET Glasgow: Teacher Building
By The Teacher Building
Credited Individuals: Jennifer Campbell
Best Cause Related/ Charity Event
AWARD
The Sunday Mail Young Scot Awards
For Young Scot Awards 2011
By Sunday Mail
Credited Individuals: Carly Baxter – Events Assistant Sunday Mail, Michele Aaen – Head of Business & Events, Sunday Mail, Jackie Malloy – Event Manager, Sunday Mail, Mairi Cotter – Sponsorship Executive, Sunday Mail, Gregor Urquhat – Communications Director, Young Scot and Rachel Edington - Communications Project Officer, Young Scot
Best Educational Event
AWARD
Education Programme 2011
By Celtic Connections Festival
Credited Individuals: Jade Hewat, Celtic Connections Festival Manager and Donald Shaw, Artistic Director
COMMENDATION
The Young Enterprise Grampian Company Finals 2011
For Young Enterprise Grampian
By Cushydoos Ltd
Credited Individuals: Karen Reid and Lucy Thomson
COMMENDATION
Annie Lennox: Engaging with Education
By General Teaching Council Scotland
Credited Individuals: Glenise Borthwick, Alison McWilliams, Roy Devon and Alex Wallace
NOMINATION
We-CTV: Tackling Knife Crime
By The Scottish Youth Parliament
Credited Individuals: Kate Bouchier-Hayes, Events Co-ordinator, Steven Kidd, Development Manager and Neil Burn, Participation and Training Manager
Best Traditional Event
AWARD
Piping Live! 2010
For Piping Live! The Glasgow International Piping Festival
By Petrus Creative
Credited Individuals: Roddy MacLeod – Director, Alberto Laidlaw – Director, Finlay MacDonald - Artistic Consultant, Helen Wilkinson - Marketing Co-ordinator and Anna Scott - Infrastructure Co-ordinator
COMMENDATION
The Scottish Traditional Boat Festival
By The Scottish Boat Festival
Credited Individuals: Roger Goodyear
NOMINATION
Hebridean Celtic Festival 2010
By Hebridean Celtic Festival Trust
Credited Individuals: Murdo Maclennan (Chairman), Martin Jones (Finance Director), Sharon Mackinnon (Board Member) and Caroline Maclennan (Festival Director
Best Student Event
AWARD
Back to the Swing of Things
By Glasgow Caledonian University
Credited Individuals: Colette Duckworth, Elayna Currie, Kirstie Brookes, Emily Sheward and Tracey Anderson
COMMENDATION
In The Company of Wolves
By Glasgow Caledonian University
Credited Individuals: Claire Stuart and Ally Turnbull
COMMENDATION
Caring for a Carer
By City of Glasgow College
Credited Individuals: Maria Colella, Jane De Zutter, Emma Milroy and Claire Regan
COMMENDATION
The Event Expo 2011
For City of Glasgow College
Credited Individuals: Natalie Ingram, Jonathan Aird, Gary McGuire and Paul Thomson
NOMINATION
Aberdeen Asset Management Universities' Boat Race
For Aberdeen Asset Management
By Tricker PR
Credited Individuals: Andrew Staite Robert Gordon University and Adam Downie Aberdeen University
Best Experiential Event
AWARD
Ingr3dients
For The Ubiquitous Chip
By UZ Arts
Credited Individuals: Debs Norton, Alasdair Gray and Martin Gray
Best Use of Technology
AWARD
Innovative Scotland
For The Scottish Government
By Kommando
Credited Individuals: Mark Evans, Jacqueline McMillan and Lauren Miller.