Royal Television Society West announces awards nominees
The Royal Television Society (RTS) West of England has announced the nominees for its awards this evening.
The winners will be revealed during a ceremony and dinner at Cinema DeLuxe in Bristol’s Cabot Circus on 7th of March at 7pm.
“The awards are certainly going to make a splash this year, with nominations ranging from Skins to Natural History blockbusters,” said Denis Lomax, Chair of the RTS Bristol Centre.
“We’ve had over 130 entries in total, which is a phenomenal number, and yet still only represents a fraction of the incredibly talented cast, crew and production teams we have here in the West of England.”
The Awards seek to celebrate international excellence and quality in television production and broadcasting from across the West of England.
The red carpet event will include a Special Award that will be presented to an as yet undisclosed nominee for outstanding contribution to broadcasting.
The Judges nominations
Best Television Drama
Being Human - Touchpaper Television
Lark rise to Candleford Series 3 - BBC Productions
Five Daughters - BBC Productions
Best Short Film
Wish 143 - Swing and Shift Films / Union Pictures
Silent Things – South West Screen / White Lantern Film
Love at First sight – Michael Davies Films Ltd / Spellbound Films
Best Actor
Jack O’Connell – Skins, Series IV – Company Pictures / Stormdog Pictures / E4
Samuel Holland – Wish 143 - Swing and Shift Films & Union Pictures / BBC Film
Network & Lighthouse arts
Sean Harris - Five Daughters – BBC Productions
Best Actress
Julia Sawalha – Lark Rise to Candleford Series 3 – BBC Productions
Jaime Winstone - Five Daughters – BBC Productions
Sarah Lancashire – Five Daughters – BBC Productions
On screen Talent
Monty Halls – Monty Halls Great Hebridean Escape – Tigress Productions
Noel Edmonds – Deal or No Deal – Remarkable Television West
Jeremy Wade- Jeremy Wade in River Monsters, Demon Fish – Icon Films
New Onscreen Talent
Naomi Lloyd – The West Country Tonight - ITV West
Kate Bliss - Kate Bliss – Secret Dealers - RDF Television West
Best Digital Innovation
Deal or No Deal – Remarkable TV
The Tate Movie project – Aardman Animations
Professor Pebsham’s Robot Wreckage - Mobile Pie Ltd
Best onscreen Game
Home Sheep Home – Aardman Animations
B-Boy Beats – Mobile Pie Ltd
Media Effectiveness
Nokia Dot – Aardman Animations
Roger Federer trick shot - Rubber Republic
Condom, No Condom? – Omni Productions
Best Natural History
Birds Britannia: Countryside Birds - BBC Natural History Unit
Radio Gibbon – Mike Birkhead Productions / BBC
Natural World: The wild places of Essex – AGB Productions for BBC
Best Specialist Factual
Revealed: The Virgin Queen’s Fatal Affair – Quickfire Media / Cholmondeley Films
The First Day of the Blitz – Testimony Films
Headhunters ofWWII – Icon Films
Best Documentary
BBC Panorama: I helped my Daughter Die – GRACE Productions
Mugabe and the White African – Arturi Films Limited in association with Explore
films, the Film agency for Wales and Molinare Productions
A History of Horror with Mark Gatiss – BBC Bristol Factual
Best International Documentary or series
Lost land of the tiger - BBC
Natural World - BBC
River monsters 2: Demon Fish – Icon Films
Best Entertainment
Johnny Kingdom’s Year with Birds – Available Light Productions
Wallace and Gromit’s World of Invention – Aardman Animations / BBC
Dickinson’s Real Deal – RDF Television West
Director / Producer
Esther May Campbell – Skins, Series IV – Company Pictures /Stormdog Pictures / E4
Colin Thomas – Shooting the War “Women” – Available Light Productions
Philippa Lowthorpe - Five Daughters – BBC Productions
Best Photography
Nick Dance – Skins, Series IV - Company Pictures /Stormdog Pictures / E4
Mark Partridge – Lark Rise to Candleford – Series 3 – BBC Productions
Chris Seager – Five Daughters – BBC Productions
Best Sound
Will Norie - Wallace & Gromit’s World of Invention – Aardman Animations
Matt Coster Rude Brittania Ep 1 – Big Bang Post Production
Matt Coster / Ben Wood – Lost Land of the Tiger ep.3 - Big Bang Post Production /
BBC
Best Music
Jonathan Gunton – Lost Land of the Tiger – Abstract Audio / BBC
Evan Dawson / Nico Sabatini – Secret Dealers – Dawson-Sabatini ltd / RDF Media
Bristol
Peter Salem – Five Daughters – BBC Productions
Special Effects and Graphics
Turning – Stink / Lighthouse Training and Arts Ignition Films / BBC
History of Now – The Story of the Noughties - BDH / BBC Factual
The West Country Tonight - Jo Kidby – ITV West
Titles and Branding
Antiques Roadshow – Title Sequence – BDH
Wallace and Gromit’s World of invention - Aardman Animations
LIFE – Titles and Branding - BDH
Editing
The Farm editing team – Deal or No Deal – Remarkable Television / Channel 4
Glenn Rainton – Histiry of Now, Growing Young Blueboy Editing Ltd / BBC
Factual
David Thrasher – Five Daughters – BBC Productions
Best News and Current affairs
The West Country Tonight / The Gumpathon - Cordelia Lynch – ITV West
The West Country Tonight – SS Great Britain the Return -Rob Murphy – ITV
West
BBC Inside Out West / Bridgewater Carnival - Film Tank for BBC 1 West
Best news programme
The West Country Tonight – BLITZ – ITV West
The West Country Tonight - HOMECOMING - ITV West
Best single News item
The West Country Tonight / Ben McBean – ITV West
The West Country Tonight – Tesco Eviction - ITV West
The West Country Tonight - Debbie Garlick – ITV West
Community media award
Test, mini masterpieces with University of Bristol Drama Dept - Calling the Shots Ltd
Transition Vision - The Wholemeal Media Company for The Balsam Centre
Home – Somerset Film